سازه HSS

فولاد HSS

♦ رزا استیل با بهره مندی از مشاوران متخصص و مجرب در  صنعت فولاد HSS، سعی در جهت شناسایی دقیق نیاز بازار و تأمین خلأهای موجود داشته و امید دارد که به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان HSS در ایران و در سطح منطقه شناخته شود.

سازه ی فولادی با مقاطع توخالی

♦ HSS مخفف عبارت Hollow Structural Sections به معنای سازه ی فولادی با مقاطع توخالی است، مقاطع مربع، دایره و مستطیل این سازه ی فولادی کاربرد های فراوانی  را در صنایع مختلف دارد.

اشتباه در شناخت HSS 

♦ در بعضی مواقع HSS به اشتباه با عنوان فولاد سازه ای توخالی (Hollow Structural Steel) اشاره می شود.

♦ در حالیکه HSS مخفف Hollow structural section به معنای مقطع تو خالی سازه ای است .

♦ مقاطع چهارگوش HSS (مربع و مستطیل) معمولا tube steel یا structural tubing نامبرده می شوند.

♦ مقاطع گرد HSS  نیز گهگاه به طور اشتباه steel pipe  نامیده می شوند. گرچه لوله فولادی واقعی، از نظر طبقه بندی و ابعاد، متفاوت از HSS  طبقه بندی می شود. (ابعاد HSS بر اساس ابعاد بیرونی پروفیل است، در حالی که ابعاد لوله ها اساساً بر طبق قطر داخلی آنها تعیین می شود)

♦ گوشه های HSS به صورت گرد می باشند و شعاعی تقریباً دو برابر ضخامت دیواره مقاطع سازه ای توخالی دارند. این ضخامت دیواره در کل مقطع یکسان است.

چرا از HSS استفاده کنیم؟

مقاطع فولادی توخالی سازه‌ای (HSS) مزایای مختلفی برای کاربردهای صنعتی و ساختمانی دارند،شکل هندسی این مقاطع به گونه ای است که استفاده کارآمد از مصالح را در صنایع  ساختمانی و کاربردهای دیگر تسهیل می کند و استفاده مناسب از این مقاطع منجر به ساخت سازه های مقرون به صرفه‌تر و سبکتری می شود که سرعت و کیفیت بهتری را نسبت به دیگر مقاطع ساخته شده با روش سنتی به دنبال دارد،با استفاده از مقاطع HSS ، نسبت به سایر سیستم های سازه­ای، به طور کلی صرفه جویی در زمان، وزن و هزینه­ ی پروژه را به دنبال خواهد داشت و همچنین سازه ای با کیفیت بسیار بالاتر ساخته خواهد شد.

شکل ظاهری HSS

علاوه بر این، شکل ظاهری HSS نسبت به بیشتر مقاطع فولادی دیگر چشم نوازتر است که در نتیجه میتوان از آن در ساخت سازه‌هایی شکیل استفاده کرد که هم ایمنی سازه‌ای را فراهم می‌کنند و هم از نظر معماری ظاهری مناسب دارند.

مزایای HSS

در واقع به دلیل وجود این مزایای HSS، از این مقاطع به شکلی گسترده در ساختمان ها، استادیوم ها، پل ها، شاسی وسایل نقلیه، سازه پارکینگهای هوشمند، سکوهای دریایی، ایستگاه های مترو، سالن فرودگاه ها، پالایشگاه ها، سازه های فضایی، شهربازی ها و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود.

مقاطع HSS به 2 روش تولید میشود:

♦ تولید سنتی (جوش و برش توسط نیروی انسانی)

♦ تولید صنعتی مدرن (توسط ماشین آلات تمام اتوماتیک به صورت یکپارچه)

مهندسین سازه

بسیاری از مهندسین سازه از مزایای  HSS در ساخت‌و‌ساز آگاهی دارند، اما از آنجا که در گذشته تولید این مقاطع توخالی در ایران محدود بوده، مهندسین بجای استفاده از این مقاطع ، انتخاب دیگری جز استفاده از مقاطع ساخته شده با ورق را نداشتند.

شباهت ظاهری

با وجود اینکه مقاطع ساخته شده سنتی به مقاطع HSS شباهت ظاهری دارند، اما اغلب، فرآیند جوشکاری و کیفیت پایین ساخت آنها کیفیت نهایی محصولات را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، در مقابل، میزان آسیب ناشی از جوشکاری و تنش پسماند در  HSS  بطور قابل ملاحظه‌ای کمتر است.

انتخاب اول طراحان کشورهای پیشرفته 

همزمان با پیشرفت تکنولوژی تولید  HSS، تولید و استفاده از این مقاطع روزبه روز مقرون به صرفه‌تر می‌شود و این مزیت باعث شده تا HSS در کشورهای پیشرفته تبدیل به یکی از اولین انتخاب‌های طراحان در ساخت سازه‌های مقاوم و ایمن و نیز استفاده در صنایع شود و توسعه پایدار را در این زمینه‌ها ممکن سازد.

 

رزا استیل اقدام به تولید بدون کارخانه سازه HSS  تا ظرفیت تولید سالیانه 150 هزار تن با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت می نماید.

فعالیت در صنعت فولاد با رزا گروپ

با ما همراه شوید.